„Posadź podlewaj pokochaj” – rozdaję sadzonki drzew i innych roślin!

Posadź podlewaj pokochaj

Pod tym hasłem w ubiegłe lato i jesienią rozdawałam drzewa i inne rośliny.
Z naszą przyrodą i klimatem nie jest najlepiej. Większość świadomych ludzi już o tym wie. Ja wyszłam z założenia, że ciągłe śledzenie niepokojących informacji, nieustannie rosnących temperatur, wycinek czy dewastacji rzek jest zbyt przygnębiające. Przygnębienie odbiera mi energię, więc postanowiłam zacząć działać. Krok po kroku, na tyle na ile mam chęci, siły i czas.

Zaczęłam od tego, że z działki zbierałam roczne / dwuletnie siewki drzew, które zaczęły rosnąć z miejscach nieodpowiednich: na grządkach kwiatowych, na piwnicy – ziemiance, pod rynnami, w warzywniku, itp. Kto ma działkę z drzewami dobrze to zna, większość gatunków ma bardzo dużo dzieci wokół, często można też znaleźć drzewa „zasadzone” np. przez wiewiórki :).

Potem zbierałam też siewki na działce rodziców, rodziny, w zaprzyjaźnionym ogrodzie przy Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Głuchach. Kilkanaście drzew udało mi się też ukorzenić z wyciętej wiosną na Saskiej Kępie wierzby mandżurskiej.

Sama staram się sadzić jak najwięcej roślin, ale wiadomo, że przestrzeń ma swoje ograniczenia więc postanowiłam drzewa rozdawać za pośrednictwem Facebooka, fanpage Vegeluv, grupy Uwaga śmieciarka jedzie. Porozumiałam się z Administracją osiedla, na którym mieszkam i wspólnymi siłami dosadziliśmy na osiedlu i na terenie wokół jakieś 30-40 drzew! Wszystkie przetrwały zimę i już się pięknie zielenią.

Drzewek było coraz więcej, więc do akcji rozdawniczej chętnie dołączył zawsze życzliwy i świadomy potrzeb Planety Pan Piotr z zaprzyjaźnionego sklepu z produktami ekologicznymi „Wasze Zdrowie”. I tak, dzięki współpracy rozdawanie drzew i innych roślin, których miałam w nadmiarze zatoczyło szersze kręgi, a przy okazji nabrało wymiaru lokalnego przedsięwzięcia. Oto kilka zdjęć z ubiegłego roku.

W tym roku kontynuujemy. Zaczęliśmy z początkiem maja. I dziś też mam pół bagażnika sadzonek, które będą czekały na swoich nowych właścicieli przed sklepem.

Nie ma limitów, jeśli ktoś potrzebuje więcej sadzonek – zorganizuję większą ilość. Ważne, aby adoptując drzewka pamiętać, że to nowa odpowiedzialność. To drzewa, więc dużo są w stanie przetrwać, ale oczywiście przyda im się troskliwa opieka.

Jeszcze na jesieni twierdziłam, że balkony nie są wskazane, aby tam sadzić drzewa. Po tej zimie, gdzie wszystkie zostawione na wsi sadzonki przeżyły zimowe miesiące bez pomocy, podlewania i są całkiem zdrowe zmieniłam zdanie. Donica na balkonie również jest super miejscem na posadzenie drzewa! Warto też pamiętać, że większość gatunków można przycinać, aby na tym balkonie się zmieściły, a ich korony były gęstsze.

„Posadź podlewaj pokochaj” 2020

Razem zazieleńmy nasza najbliższą okolicę! ☘️
Pokażmy, ze każdy może zrobić coś dobrego dla klimatu! ☘️
Poprawmy sobie humor patrząc, jak rośnie nasze drzewko! 🌳
Bądźmy bliżej, porozmawiajmy z sąsiadami i administracją, aby ustalić dobre miejsce dla wybranych drzewek🙋🏼‍♂️

Więcej drzew to…

👉🏽Więcej tlenu!Mniej CO2
👉🏽Czystsze powietrze
👉🏽Piękniejsze otoczenie
👉🏽Przyjemny chłód w upalne dni
👉🏽Zapobieganie erozji ziemi
👉🏽Lepsza jakość życia!
👉🏽Więcej miejsca dla mniejszych i większych zwierzątek!

Jeśli masz ochotę posadzić drzewo – zapraszam. Wszelkie szczegóły można znaleźć w tym wydarzeniu na Facebooku. Znasz kogoś kto mieszka w pobliżu i mógłby być zainteresowany? Super – prześlij linka. Masz nadprogramowe rośliny, drzewa, krzaki – podziel się z innymi! To wciąga :).

sadzenie drzew