Domowa przyprawa korzenna

Od kiedy dostałam pyszną przyprawę do kawy, którą moja przyjaciółka przywiozła z Izraela nie rozstaję się z tym korzennym smakiem. Zmielona przyprawa już dawno mi się skończyła, więc zrobiłam ją sama. Oczywiście można kupić różne kawowe mieszanki, ale dla mnie przesypywanie i mielenie pachnących goździków i kardamonu to sama przyjemność. Uwielbiam te aromaty. Na Wigilię zrobiłam z nich mini prezenciki, a pakowanie ich sprawiło mi mega frajdę. Choć Święta już za nami i pewnie szalejecie na nartach, albo noworocznych wyprzedażach pogoda za oknem jak najbardziej wpisuje się w korzenny aromat w mojej kuchni. Zróbcie sobie razem ze mną domową przyprawę, którą możecie użyć do gotowanej kawy, herbaty, grzańca albo piernika.

Składniki:

  • 1 porcja (50g) goździków
  • 1 porcja (50g) cynamonu
  • 1 porcja (50g) kardamonu
  • 1/2 (25g) porcji imbiru
  • 1/3 (ok 15g)porcji gałki muszkatołowej

Zmieszaj zmielone przyprawy, albo zmiksuj je w młynku do kawy lub thermomixie na pył. Przechowuj w szczelnym pojemniku w ciemnym i chłodnym miejscu.

  1. KORZENNA KAWA. Porcję kawy (1 czubata łyżka) gotuj w małym garnku w 1 szklance wody z dodatkiem szczypty przyprawy korzennej. Gdy zacznie wrzeć zmniejsz ogień i gotuj jeszcze 2-3 minuty. Podawaj z mlekiem roślinnym (najlepsze owsiane) i ulubionym słodziwem.
  2. GRZANIEC. Czerwone półsłodkie wino (1/2 l) ogrzewaj na wolnym ogniu z 1/3 łyżeczki przyprawy korzennej do momentu, aż będzie gorące i parujące, ale nie zacznie się gotować. Osłodź syropem kokosowym, klonowym, miodem (jeśli używasz) lub cukrem trzcinowym. Podawaj z grubym plastrem pomarańczy.
  3. Przyprawę dodawaj do pierniczków i piernika (2 czubate łyżki na 1/2 kg mąki).

Cieszcie się mrozem i korzennym aromatem. Jest wspaniale!

vegeluv-domowa-przyprawa-korzenna

vegeluv-domowa-przyprawa-korzenna

vegeluv-domowa-przyprawa-korzenna

vegeluv-domowa-przyprawa-korzenna

vegeluv-domowa-przyprawa-korzenna

vegeluv-domowa-przyprawa-korzenna