Wegański budyń z jagodami

Wreszcie udało mi się usiąść do pisania. Miałam ostatnio sporo fotograficznej (i nie tylko pracy), fotografowałam majonez, odpowiedni również dla wegan i pisałam o tym, jak zdrowo zapełnić domową spiżarnię. Efektami podzielę się za jakiś czas. Trzymajcie kciuki 🙂

A tymczasem w głowie czekał przepis na budyń z jagodami. W końcu się doczekał na szczęście, bo jagody prawie zjadłam bez budyniu. Wczoraj na fali pozytywnej energii wyzwolonej m.in. jeździectwem 🙂 udało się. Oto przepis:

Czas przygotowania: 20 minut

Składniki:

  • puszka dobrego mleczka kokosowego
  • 2/3 szklanki wody
  • 1 łyżka + 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 4-5 łyżek cukru trzcinowego / kokosowego, albo ulubionego słodziwa
  • laska wanilii
  • szklanka jagód

Najpierw przygotowałam jagody. Oczyściłam je, dodałam 1 łyżkę cukru, zagotowałam, odlałam 1/3 szklanki soku. W soku rozmieszałam 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Połączyłam sok z jagodami szybko mieszając. Powstał jagodowy żel, który można przechowywać kilka dni w lodówce, a po pasteryzacji również dłużej.

Mleczko kokosowe zagotowałam, osłodziłam 2-3 łyżkami cukru, dodałam wanilię (ziarenka z przekrojonej wzdłuż laski). W 2/3 szklanki wody rozmieszałam czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej. Do gotującego mleczka przelałam szybkim i zdecydowanym ruchem wodę z mąką ziemniaczaną i szybko mieszałam, aż całość się nie zagotowała.

Podawałam z dużą ilością jagód. Budyń najlepszy jest na ciepło. Powinien być słodki i kontrastować z delikatnie kwaskowymi jagodami.

Wypróbujcie póki jagody!

 

wegański budyń z jagodami

wegański budyń z jagodami