Chipsy z kolorowych warzyw wg Magdy ze Slow Food Youth

Sezonowa Akcja Zakupowa Slow Food Youth Mapa Hala Mirowska

Pierwszy w Nowym Roku przepis i sesja zdjęciowa z cyklu Slow Food z Twarzą, który przygotowuję razem z warszawskim Slow Food Youth należą do Magdy Buraczyńskiej. Nie trzeba namawiać mnie do jedzenia warzyw korzeniowych i pieczenia ich – szczególnie zimą, ale Magda dodatkowo zaproponowała bardzo ciekawy w smaku, zimowy dip, idealnie pasujący do pieczonych marchewek i buraków. (Sos nie był wegański, ale bardzo łatwo go zweganizowałam i smakuje wyśmienicie!)

Poza tym, jak na prawdziwą slowfoodowiczkę przystało zachęciła mnie do wizyt w Hali Mirowskiej. Przyznam, że nie zdarza mi się robić tam zakupów, choć nie mieszkam znowu tak daleko. Chyba dużo tracę, zważywszy na to, że kolorowe marchewki (żółte, pomarańczowe, fioletowe), żółte i tradycyjne buraki z dzisiejszego przepisu pochodziły właśnie spod Hali, ze stoiska nr 17 należącego do pana Darka, zwanego Wodzem. Wódz, który podobno wygląda jak prawdziwy plemienny wódz ma także wiele innych specjałów (w tym fioletowego kalafiora i zawsze ciekawy wybór ziół). Więcej o nim i o zakupach na Hali Mirowskiej możecie przeczytać m.in. w archiwalnym artykule Gazety Metro, który powstał po jednej z Sezonowych Akcji Zakupowych przygotowanych przez Slow Food Youth.

Jak już zrobicie korzenne zakupy zapraszam do przepisu! 🙂

Czas przygotowania: 45 minut

Składniki:

  • dowolne warzywa : ziemniaki, korzeń pietruszki, marchewki w różnych kolorach, buraki żółte, czerwone
  • kilka łyżek oliwy z oliwek
  • przyprawy: sól, pieprz, suszona słodka papryka, świeży rozmaryn

Sos chrzanowo-piklowy – składniki:

  • 3-4 łyżki jogurtu sojowego / kokosowego / owsianego / śmietanki roślinnej
  • 2 łyżeczki chrzanu
  • ogórki kiszone
  • grzybki marynowane
  • sól / pieprz

Warzywa dokładnie wyszorować, korzeń pietruszki obrać. Wszystkie warzywa pokroić w słupki podobnej grubości. Do miski wlać kilka łyżek oliwy z oliwek, dodać przyprawy. Dodać pokrojone warzywa i dokładnie wymieszać. Całość przenieść na blachę wyłożoną papierem i piec w temperaturze 200 stopni przez 25-30 minut aż warzywa się zarumienią. 

Przygotowanie sosu: ogórki i grzybki bardzo drobno pokroić, dodać resztę składników i wymieszać.


Rozsmakujmy się w korzeniach, szczególnie teraz w styczniu! Jeśli podoba Wam się przepis i zdjęcia – jak zawsze zapraszam do udostępniania! 🙂

Chipsy warzywne blog wegański2

Chipsy warzywne blog wegański3

Chipsy warzywne blog wegański4

Chipsy warzywne blog wegański1