Torcik orzechowo – czekoladowy 'Reese’s'

blog wegański Torcik orzechowo - czekoladowy

Inspiracją do tego deseru był pozornie niewinny batonik Reesee’s, który znalazłam w pobliskich delikatesach. To czekoladowa, płaska babeczka wypełniona słonym masłem orzechowym. Postanowiłam ją trochę udoskonalić i przygotować zdrowszą wersję, z prawdziwą, gorzką czekoladą, domowym masłem orzechowym i kawałkami różnych orzechów.

Skuście się – taki deser może być mniej lub bardziej słodki (w zależności od ilości dodanego cukru), może być świetną przekąską po wyczerpującym treningu, albo po prostu uprzyjemnić chłodny, jesienny dzień.

Czas przygotowania: 15 minut

Składniki na okrągły torcik średnicy około 16m:

Ulubione orzechy (laskowe i włoskie) wyłuskałam i posiekałam w duże kawałki. Przygotowałam masło orzechowe. Przygotowałam płytką, okrągłą foremkę – szklane naczynie o średnicy około 16 centymetrów. Foremkę wyłożyłam papierem do pieczenia.

Przygotowałam metalową miskę do rozpuszczenia czekolady i umieściłam ją w odrobinę większym garnku wypełnionym wodą na około 3 centymetry. Czekoladę podzieliłam w mniejsze części, dodałam mleko kokosowe i cukier. Podgrzewałam na umiarkowanie rozkręconym ogniu i cały czas mieszałam. Gdy była już płynna spróbowałam czy jest wystarczająco dla mnie słodka. Można dodać więcej cukru.

Połowę (lub odrobinę więcej) płynnej czekolady przelałam do foremki i rozprowadziłam po dnie i bokach (na około 1 centymetr). Pozostałą czekoladę zostawiłam w gorącej wodzie, żeby pozostała płynna.

Dolną warstwę można schłodzić i dalsze części układać na zimnej już czekoladzie – tak powinno być łatwiej. Moje masło orzechowe było jednak dość płynne, więc nie czekając na schłodzenie czekolady rozsmarowałam drugą, orzechową warstwę. Następnie wysypałam posiekane orzechy i odrobinę gruboziarnistej soli. Całość przykryłam pozostałą czekoladą, wyrównałam i włożyłam do zamrażarki na około godzinę.


Po tym czasie torcik można kroić i dalej przechowywać go w lodówce. Jest mega – pyszny! Jest też piękny <3. Jeśli podoba Wam się przepis udostępniajcie go też swoim znajomym! Dobrego wege – weekendu – nie dajemy się jesiennym nastrojom i słotom!

blog wegański Torcik orzechowo - czekoladowy

blog wegański Torcik orzechowo - czekoladowy

blog wegański Torcik orzechowo - czekoladowy

blog wegański Torcik orzechowo - czekoladowy

blog wegański Torcik orzechowo - czekoladowy

blog wegański deser czekoladowy2

blog wegański deser czekoladowy6