Ciasto bananowo – chałwowe RAW

Zima trochę odpuściła i od razu widać to w kuchni Vegeluv. Zamarzyłam o słodkim z lodówki. Tym razem wypróbowałam spód na bazie sezamu. Nie był to natchniony wybór, a spowodowany raczej brakiem orzechów. Niezależnie od pobudek – efekt bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Będę korzystać z sezamu częściej. Zawiera spore ilośći żelaza, magnezu, cynku, a przede wszystkim jest bogatym źródłem wapnia, białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najwartościowszy sezam to ten niełuszczony, z ekologicznych upraw.

Podane poniżej składniki to porcja na formę, blaszkę albo głęboki talerz o średnicy około 18 cm. Jeśli planujecie wykonać ciasto w tradycyjnej tortowej formie, użyjcie podwójnej porcji.

Ciasto bananowo - chałwowe RAW

Czas przygotowania: 20 minut + czas na schłodzenie

Składniki:

spód:

  • pół szklanki sezamu
  • dwie płaskie łyżki syropu klonowego, albo miodu (można też użyć syropu daktylowego, ksylitolu, stewii, ale miód lub syrop klonowy będzie najlepiej „kleić” ciasto)
  • szczypta soli morskiej

góra:

  • 2 dojrzałe banany
  • 3/4 szklanki orzechów nerkowca (100 g)
  • 2-3 łyżki syropu daktylowego albo garść suszonych daktyli
  • 1/2 łyżeczki syropu z buraka (dla zabarwienia)

Sezam, miód (albo syrop klonowy) i sól miksowałam około 1 minuty. Niektóre ziarenka pozostały w całości, ale większość była dość rozdrobniona. Masa sezamowa powinna się delikatnie kleić. Następnie rozprowadziłam ją w naczyniu wyłożonych folią aluminiową i mocno ubiłam łyżką. Spód chałwowy już gotowy.

Banany, nerkowce i syrop daktylowy również zmiksowałam. Aby masa była jednolita i pulchna potrzeba kilku minut. Sprawdziłam czy jest wystarczająco słodka i gładka i rozprowadziłam na spodzie sezamowym.

Użycie syropu daktylowego sprawi, że ciasto będzie się trudniej kroiło i trzeba będzie je dłużej schładzać. Jeśli użyjemy daktyli – trudniej będzie zmiksować całość, ale krojenie będzie łatwiejsze.

Po kilku godzinach w lodówce ciasto jest gotowe. Przed podaniem można je włożyć na 30-40 minut do zamrażalnika. W ten sposób otrzymamy deser lodowy! 🙂

Bezcukrowe, o wysokich właściwościach odżywczych, bez obróbki termicznej, z samych nieprzetworzonych składników. Takie desery bardziej niż lubię!

Ciasto bananowo - chałwowe RAW