Domowe masło migdałowe

Domowe masło migdałowe

Poemat o oleju kokosowym znajdziecie w sekcji czytelnia, jeśli chodzi o migdały – to również są nieocenione! Mają między innymi bardzo dużo białka (ok 20 g na 100g), łatwo przyswajalnego wapnia (1/5 ich masy), witamy E, B, kwas foliowy…. Warto spożywać je jako zdrową przekąskę, bo są pyszne, a przy tym obniżają poziom cholesterolu i dbają o układ moczowy.

Do dzieła zatem!

Czas przygotowania: 10 minut + 5 minut prażenie

Składniki:

  • dobrej jakości migdały (1 – 2 szklanki)
  • szczypta soli morskiej
  • szczypta brązowego nierafinowanego cukru
  • nierafinowany olej kokosowy

Jeśli chodzi o proporcje to ciężko dokładnie to oszacować. W zależności od tego ile weźmiemy migdałów  – tyle zużyjemy oleju. A cały proces przygotowania wygląda tak.

Na początek trzeba porządnie uprażyć migdały, koniecznie je przy tym mieszając, żeby się nie przypaliły. Gotowe – odstawiamy do ostygnięcia. Nie polecam mielenia gorących migdałów! Nie próbujcie tego – zmielona część zostanie na ściankach młynka, a w środku będą bezładnie wirować owalne i duże kawałki. 😉

Jeśli wolicie, masło można przygotować również z migdałów surowych. Będzie miało więcej wartości odżywczych, niż z tych poddanych obróbce termicznej. Możecie wypróbować oba sposoby i przekonać się, który produkt Wam bardziej odpowiada.

Następnie wystudzone migdały mielimy w młynku. Ja używam zwykłego młynka do kawy i muszę rozdrabniać je ” na raty „, ale nie jest to uciążliwe. Do proszku dodajemy sól, odrobinę cukru i mieszamy z olejem kokosowym. Trzeba go wlewać powoli, żeby nie było za tłuste, a tylko możliwe do wymieszania.

I to cała praca! Pyszne i zdrowe masło gotowe. Ponieważ to same migdały i tłuszcz nie musi stać w lodówce. Będzie się rozwarstwiało, bo nie zawiera niezdrowych tłuszczy utwardzanych, które są obecne w większości dostępnych kremów orzechowych. Wystarczy wymieszać przed spożyciem.

Smacznych kanapek, naleśników i czego tam jeszcze sobie wymarzycie!

Domowe masło migdałowe