Spiżarnia roślinożercy – mój artykuł we wrześniowym numerze Wróżki

Dziś będę się odrobinę chwalić. Możecie już obejrzeć moje zdjęcia i wypróbować przepisy, które ukazują się w najnowszym – wrześniowym numerze Magazynu Wróżka. To pierwszy mój artykuł i mam nadzieję na kolejne, bo współpraca z tym Magazynem to sama przyjemność!

Temat miałam też smakowity – przetwory na wegańską zimę, czyli co roślinnego można przetworzyć i jak, a także które metody zachowują najwięcej wartości odżywczych produktów. Przygotowywanie przepisów, tekstu, no i oczywiście zdjęć to była duża frajda i wyzwanie dla mnie. Szczególnie, że musiałam zmieścić się w terminie, skoordynować sesje foto dla kilku przepisów i pogodzić to ze światem karmiącej mamy :). Udało się – wszystkim, którzy mi pomogli bardzo dziękuję, fotografowanie to jedna z większych frajd, jakie znam.

We Wróżce znajdziecie przepisy na ocet jabłkowy, pieczone warzywa w zalewie i domową vegetę – jest genialna i przydaje mi się prawie każdego dnia.

Żeby nie było, że u mnie słoiki tylko na zdjęciach – wczoraj zlałam konfiturę ze śliwek renklod z cynamonem i wanilią i właśnie nastawiam zakwas buraczany. A jakie przetwory pachną w Waszych kuchniach?

WRÓŻKA Wszystkie8

WRÓŻKA Wszystkie4

WRÓŻKA Wszystkie2

WRÓŻKA Pieczone warzywa w oleju3

WRÓŻKA Pieczone warzywa w oleju1

WRÓŻKA Domowa Vegeta1

WRÓŻKA Domowa Vegeta2

WRÓŻKA Ocet Jabłkowy1

WRÓŻKA Ocet Jabłkowy2