Bakłażany marynowane w oliwie i ziołach

Sezon bakłażanowy trwa praktycznie cały rok, ale zgodzicie się ze mną, że teraz są najsmaczniejsze. Szczególnie te wyhodowane w kraju, szczególnie te ekologiczne, szczególnie te przywiezione z domowego ogródka! 🙂

Jeśli chodzi o składniki odżywcze, to bakłażan nie jest jakimś wyjątkowo rewelacyjnym warzywem. Jest bardzo niskokaloryczny, ma jedynie około 20 kcal w 100 gramach. W składzie przeważa woda. Pomimo, że jest dość ciężkostrawny, ma też pozytywne właściwości: pomaga odtruwać organizm, obniżać poziom cholesterolu i zawiera antyoksydanty. Według mnie najważniejszą jego zaletą jest niepowtarzalny smak  i oczywiście niebywała aksamitność.

Dziś mam szybką propozycję na marynowanego bakłażana.

Bakłażany marynowane w oliwie i ziołach

Bakłażany marynowane w oliwie i ziołach Czas przygotowania: 15 minut

Składniki:

  • 1 bakłażan
  • ząbek czosnku
  • garść świeżych ziół (mogą też być suszone) – rozmaryn, bazylia, majeranek, szałwia
  • sól morska
  • oliwa z oliwek
  • ocet balsamiczny

Bakłażana pokroiłam w cienkie plastry i posmarowałam odrobiną oliwy. Tak przygotowane krążki podgrzewałam / podsmażałam na patelni ok 7-10 minut. Temperatura nie może być zbyt duża, raczej umiarkowana. Koniecznie trzeba je obracać, aby nie pozostały twarde części. Trzeba też uważać, aby nie trzymać plastrów za długo w wysokiej temperaturze – bakłażan będzie się rozpadał.

Drugim sposobem jest włożenie plastrów do elektrycznego grilla. Tutaj też proponuję niezbyt wysoką temperaturę. Wystarczy kilka minut i będą gotowe.

Z reszty składników przygotowałam marynatę. Drobno pokrojone zioła, czosnek i sól wymieszałam z octem balsamicznym i oliwą z oliwek. Od indywidualnych predyspozycji zależy jaka będzie proporcja oliwy do octu. Ja zastosowałam 3/1.  Na jednego, średniego bakłażana potrzebujemy około 10 ml sosu.

Następnie w słoiku układałam warstwy bakłażana, sosu, bakłażana, sosu, bakłażana…. 😉 Na koniec wylałam resztę sosu.

Całość powinna się „przegryźć”. Noc w lodówce wydaje się idealna.Świetnie komponują się z prawdziwym chlebem na zakwasie.

Bakłażany marynowane w oliwie i ziołach