Trufle bakaliowo – karobowe

Propozycja bardziej pracochłonna niż zwykle, ale przepyszne, urocze, zdrowe słodkości rekompensują włożony w przygotowanie trud. Trufle słodzone naturalnie, niepoddane obróbce termicznej (100% witariańskie), o wysokiej zawartości białka (migdały i orzechy), kakaowe (dzięki karobowi), ale bezkofeinowe. Dodatkowo warto wiedzieć, że karob (mączka chleba świętojańskiego) zawiera mnóstwo wapnia, błonnika, witamin i minerałów. A więc – do dzieła!

Czas przygotowania: 60 minut

Składniki:

  • 1 szklanka dowolnych orzechów / migdałów (w moich truflach były nerkowce, laskowe i migdały w równych proporcjach)
  • 1/2 szklanki suszonych niesiarkowanych moreli
  • 1/2 szklanki suszonych daktyli
  • 1/3 szklanki mleka kokosowego
  • słodzik jeśli potrzebujecie: syrop klonowy, miód, albo stewia
  • karob / kakao

Na początek porządnie rozdrobniłam orzechy i migdały używając mojego świętej pamięci miksera…. (tak, tak… w końcu miał mnie dość i odszedł ;))). Powstała sypka i sucha masa, którą przełożyłam do miski i wymieszałam dokładnie z kilkoma łyżkami karobu (albo kakao). Następnie w tym samym mikserze zmieliłam morele i daktyle i połączyłam z orzechami, dodając mleko kokosowe. Masę wyrabiałam łyżką, a na koniec chwilę ręcznie. Spróbujcie jak smakuje – morelki i daktyle w połączeniu z karobem mogą być tak słodkie, że dodatkowe dosładzanie nie będzie konieczne. Jeśli jednak jest – polecam syrop z agawy, cukier trzcinowy albo odrobinę stewii.

Wyrobioną masę uformowałam w wałki i pokroiłam na małe cząstki, z których powstały, ręcznie wyrobione kulki wielkości małego orzecha włoskiego. Ostatnia czynność to dokładne obtaczanie kulek w karobie.

Przed spożyciem koniecznie porządnie schłodzić.

Witariańskie trufle1

Witariańskie trufle3

Witariańskie trufle7

Witariańskie trufle8